Koszyk
Jak ustawiać sztućce na stole, ich znaczenie oraz jak je układać po posiłku
Posted by      05/12/2023 12:00:00     Home    Comments 0
Jak ustawiać sztućce na stole, ich znaczenie oraz jak je układać po posiłku

Jeśli chodzi o najlepsze wrażenia z posiłku, nie ma wątpliwości, że ułożenie sztućców na stole jest ważnym elementem. Niezależnie od tego, czy organizujesz pięciogwiazdkowe przyjęcie, czy po prostu zapraszasz rodzinę na niedzielny obiad, odpowiednie ułożenie sztućców przed i po posiłku może sprawić, że różnica między przeciętnym spotkaniem a luksusowym wydarzeniem wartym podziwu Twoich gości będzie ogromna. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak prawidłowo ułożyć sztućce, aby zaserwować coś naprawdę imponującego. 

Jakie sztućce, do czego służą?

Zastanawiasz się jakich sztućców używać podczas spożywania niektórych potraw? Nie jesteś sam. Wiedza na temat tego, jakiej zastawy używać i jak jej używać, może mieć ogromne znaczenie w trakcie posiłku, zwłaszcza jeśli chcesz zrobić na kimś wrażenie. Poznajmy różne rodzaje sztućców i ich zastosowania.

Noże stołowe

Noże stołowe są dostarczane z większością zestawów sztućców. Zwykle są one ząbkowane z jednej strony i mają zaokrągloną krawędź z drugiej. Przeznaczeniem tych noży jest przecinanie twardych mięs, takich jak stek czy kotlety wieprzowe. Noże stołowe nie powinny być używane do smarowania masłem lub krojenia chleba, ponieważ spowoduje to uszkodzenie ostrza.

Noże do masła

Noże do masła są mniejsze od noży stołowych i mają tępy, zaokrąglony koniec, który jest idealny do smarowania masłem, serem lub dżemem tostów, lub bułek. Sprawdzają się również w przypadku miękkich owoców, takich jak brzoskwinie czy gruszki. Noże do masła mają zazwyczaj lekko ząbkowane ostrze, ale nie powinny być używane do krojenia twardego mięsa lub chleba, ponieważ są zbyt delikatne.

Łyżki i widelce do deserów

Łyżki i widelce do deserów są zazwyczaj dużo mniejsze niż zwykłe sztućce. Widelce najczęściej używa się do ciast i wypieków, z kolei łyżki deserowe używane są do lodów, musów, czy budyniu.

Kieliszki do wina

Kieliszki do Merlota zostały zaprojektowane specjalnie po to, by podkreślić smak czerwonych win o bardziej ziemistych odcieniach, takich jak Merlot czy Cabernet Sauvignon. Kieliszki te mają większą czaszę niż kieliszki do białego wina, dzięki czemu do wina dociera więcej powietrza podczas picia, co pozwala na rozwinięcie się w ustach bardziej złożonych smaków. Większa czasza zapewnia również więcej miejsca na zawirowanie wina przed każdym łykiem bez rozlewania płynu z kieliszka.

Jak ustawiać sztućce na stole?

Organizowanie wielodaniowej kolacji może być zniechęcającym zadaniem. Ważne jest, aby upewnić się, że wszystko jest idealne, od jedzenia do ustawienia stołu. Jednym z najważniejszych elementów udanego przyjęcia jest ułożenie sztućców. Nie wiesz, jak ułożyć sztućce do kolacji? Przyjrzyjmy się, jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole, aby Twoi goście mieli przyjemny i bezstresowy posiłek.

Zaczynaj od zewnątrz

Najlepszym sposobem na ułożenie sztućców na stole jest rozpoczęcie od zewnątrz do wewnątrz. Oznacza to, że powinieneś zacząć od zastawy, która będzie używana do przystawek lub pierwszego dania. Jeśli chodzi o łyżki do zupy, należy je umieścić najdalej od talerza, po prawej stronie. Obok nich (po wewnętrznej stronie) powinien znaleźć się nóż z ostrzem skierowanym w stronę talerza. Widelce z kolei umieszcza się po lewej stronie talerza. W ten sposób układaj sztućce od pierwszego dania, do ostatniego. Kiedy już wszystkie sztućce zostaną ułożone zgodnie z menu i podawanymi daniami, nadszedł czas, aby dodać kilka elementów wykończeniowych. Umieść łyżki deserowe i widelce bezpośrednio pod każdym talerzem (z uchwytami skierowanymi w prawą stronę)

Sztućce na talerzu — jak odczytujemy ich ułożenie?

Zastanawiasz się, jak układa się sztućce po posiłku? Etykieta stołowa istnieje od wieków i powszechnych jest wiele niepisanych zasad dotyczących właściwego zachowania się przy stole. Jedną z tych zasad jest sposób układania sztućców po skończonym posiłku. Może się wydawać, że to drobny szczegół, ale jego przestrzeganie może sprawić, że w towarzystwie będziesz wyglądać bardziej wytwornie i uprzejmie. Przyjrzyjmy się, dlaczego prawidłowe ułożenie sztućców jest ważne i jak to zrobić poprawnie.

Znaczenie sztućców — ułożenie

W sytuacjach społecznych ważne jest, aby wykazać się dobrymi manierami i etykietą. Ułożenie sztućców po jedzeniu pokazuje, że szanujemy ludzi wokół nas, zwłaszcza jeśli jemy posiłek z kimś, kto ma wyższy status społeczny niż my. Niedbałe ułożenie sztućców przy stole może być rozpraszające i może zepsuć przyjemny wieczór pełen rozmów i śmiechu.

Jak układać sztućce po posiłku?

Jeśli skończyłeś posiłek, pierwszym krokiem jest położenie noża i widelca równolegle na talerzu na godzinie 5. W ten sposób wskażesz obsłudze, że skończyłeś jeść, więc może ona zabrać Twój talerz ze stołu bez konieczności pytania. Po wykonaniu tej czynności należy przenieść wszystkie naczynia, kieliszki lub szklanki na prawą stronę talerza, aby przygotować się do podania deseru lub kawy. W przypadku, gdy chwilowo przerywasz posiłek, sztućce powinny znajdować się na godzinie 4 oraz 8. Pamiętaj, aby u góry się one nie krzyżowały, ponieważ będą sygnalizowały prośbę o dokładkę. Jeżeli używasz serwetki na kolanach, zawsze odkładaj ją obok talerza, po lewej stronie. W przypadku kawy lub deseru łyżeczkę należy odłożyć na spodku wypukłą częścią do dołu po prawej stronie, a ucho filiżanki powinno być skierowane na godzinę 8.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny